Kategorie
Blog

Masz postanowienie trwałego efektu? Celuj w przyczynę!

Na przełomie każdego roku większość z nas dokonuje pewnych refleksji. Zdajemy sobie sprawę, że minął kolejny rok, rozmyślamy o minionych wydarzeniach. Nie chcemy, by czas przelatywał nam przez palce i planujemy zacząć go efektywniej wykorzystywać. Wtedy właśnie pojawiają się myśli z postanowieniami noworocznymi….

Najczęstsze plany dotyczą takich kwestii jak rzucanie palenia, odchudzanie się, regularna aktywność fizyczna, nauka języka obcego i inne.

Jak wyjaśnić zatem fakt, że niektórym ludziom udaje się realizować skrupulatnie te założenia, zaś innym nie?

Na podstawie wieloletnich doświadczeń i obserwacji, udało mi się wyłonić 4 główne powody tego:

  1. Za dużo postanowień na raz i oczekiwanie, że zmienimy się w jeden wieczór

Nie sposób zmienić całego swojego życia w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Nie stajemy się inni nagle, choć możemy doświadczyć w życiu czegoś mocnego, co niewątpliwie wpłynie na całe nasze życie. Nasza osobowość, nasz sposób myślenia i działania, nasze przekonania i nawyki, zmieniają się sukcesywnie – o ile oczywiście tego chcemy. Transformacja psychiki człowieka to zawsze jakiś proces i im jest się starszym, tym więcej czasu na ogół to zajmuje. I w dalszej perspektywie zmienia się również nasze ciało, bo ono zawsze reaguje na to, jakie jest nasze postrzeganie siebie samego oraz tego, co istnieje na zewnątrz nas.

Wybierz sobie zatem jedno, maksymalnie dwa postanowienia, które będziesz realizowała i daj sobie czas na tę przemianę.

  1. Nieszukanie przyczyny problemów

Postanawiasz, że schudniesz 10 kg w ciągu miesiąca? Takie podejście zakłada, że zapomniałaś o szalenie ważnej kwestii, a mianowicie o znalezieniu przyczyny swojego problemu. Bo co jest przyczyną tej nadwagi? Nad tym należy się dłużej zastanowić i znaleźć korzeń do wyrwania. Bo w gruncie rzeczy nadmiar jedzenia nie jest bezpośrednią przyczyną nadwagi. Ja to nazywam jedynie przyczyną bliską, która nie jest praprzyczyną. Jest bowiem coś wcześniej, czyli źródło przejadania się. Dlaczego jem więcej, niż powinnam? To jest najważniejsze pytanie.

  1. Nieefektywne narzędzia do realizacji postanowień

Ważne pytanie, jakie trzeba sobie zadać, to kwestia, jak chcesz tego dokonać? Jakie konkretnie działania podejmiesz, by schudnąć bądź poprawić swoje zdrowie?

Czym zatem powinnaś się kierować wybierając techniki i narzędzia?
Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie powinnaś wziąć pod uwagę jest to, aby już sama droga do celu była dla Ciebie przyjemnością! Wiele moich klientek ma taki pogląd (na skutek wcześniejszych doświadczeń), iż odchudzanie się czy przywracanie zdrowia jest trudne i wiąże się z licznymi wyrzeczeniami i nieprzyjemnościami… Lecz pamiętaj, że myślenie takie wynika prawdopodobnie z faktu, że jak dotąd nie spotkałaś się ze sposobem, który by był przyjemny i prosty.

Uwierz mi, że takie metody istnieją! Napiszę o tym również osobny artykuł bądź poradnik.

  1. Brak wsparcia ze strony bliskich

Sporym obciążeniem dla wielu kobiet jest to, że ich bliscy nie podzielają ich starań, a jeśli nawet rozumieją ich cele, to nie wspierają ich w tej drodze. Jeśli Ty również borykasz się z tym problemem, to powiedz im, jak jest to dla Ciebie ważne i poproś ich, aby ułatwiali Ci sprawę! Mogą to zrobić na wiele sposobów, np.

  • proponowanie Tobie wspólnego treningu czy choćby spaceru
  • unikanie spożywania słodyczy czy innych przekąsek w twoim towarzystwie (a jeszcze lepiej – nie kupowanie produktów, których nie chcesz jeść)
  • chwalenie Cię za wszelkie osiągnięcia
  • dopingowanie i motywowanie Cię do dalszych działań
  • sprawienie Ci prezentu, który ułatwiłby Tobie osiągnięcie efektów (zdrowe produkty spożywcze, rower, dobre buty do biegania/ spacerów, sprawdzonej jakości suplementy, konsultacje z psychodietetykiem/ coachem, który by nad Tobą czuwał, doradzał i edukował Cię w Twojej drodze)

To naprawdę spore ułatwienie i warto o tym porozmawiać z bliskimi.

Myślę, że są jeszcze inne powody, jednak to w tych czterech upatruję największą moc w nieosiąganiu rezultatów. Jeśli któryś z powyższych dotyczy również Ciebie, uważam, że powinnaś mocno się temu przyjrzeć i zacząć działać tym razem inaczej. Możesz robić to z powodzeniem sama. Jednak, jeśli nie czujesz się na siłach, by osiągnąć pożądane i trwałe zmiany w zakresie budowania zdrowia i szczupłej sylwetki, służę Tobie wiedzą i doświadczeniem – zarówno w formie bezpłatnej (poradniki i inne artykuły), jak i płatnej (konsultacje indywidualne czy webinary, o których na pewno będę tu na bieżąco informować).

Życzę nam wszystkim świadomości, uważności i wiedzy!
Ewelina Wieczorek

A jeśli:

  • potrzebujesz wsparcia w procesie transformacji (trwały ubytek masy ciała, lepsze zdrowie i kondycja fizyczna)
  • wolisz, by ktoś, kto zajmuje się tym zawodowo pomógł Tobie osiągnąć efekt, o który Ci chodzi
  • chcesz, by stworzył on wraz z Tobą plan zmiany, ukierunkował Cię i wspólnie z Tobą dokonywał niezbędnych korekt

    zapraszam Cię do Epicentrum Zdrowia.

    Nie wystarczy bowiem wiedzieć czy znać teorię. Aby dokonała się trwała zmiana, oprócz wiedzy potrzebne jest mądre i skuteczne działanie. To poprzez działanie dokonuje się zmiana!

To właśnie dla Ciebie stałam się przede wszystkim strategiem i praktykiem!
O szczegółach dowiesz się klikając w okno poniżej:

Autor: Ewelina Wieczorek

Psychodietetyk, pedagog i strateg w budowaniu zdrowia.
Od roku 2007 właścicielka EpiCentrum Zdrowia.
Pomaga ludziom nie tylko w rozstaniu się z nadwagą, lecz przede wszystkim w powrocie do Siebie i odzyskaniu mocy.
Prywatnie szczęśliwa żona i matka trzech córek.
Uwielbia samotne spacery po lesie, które - jej zdaniem - skutecznie "przywracają ustawienia fabryczne w umyśle".
W czasie wolnym komponuje muzykę na fortepianie i czyta książki.